Темата за храната и храненето е много обширна и колкото и да пиша по нея, винаги ще се намери още нещо за споделяне. Днес реших да споделя моите няколко стъпки при избора на храна:

  •   Избягвам фабрично преработени храни. Не мога да ги огранича на 100%, но го правя на 90% или поне доколкото мога. Под фабрично преработени храни имам предвид всичко, което се съхранява   в найлонови пликове, консерви, лъскави опаковки, колбаси и т.н.
  •  Консумирам много зеленчуци и нисковъглехидратни плодове като боровинки, ягоди и малини. Консумираме ги според сезона, а доста често замразявам за месеците, когато свежите плодове и зеленчуци липсват. В този ред на мисли – в момента 80% от плодовете и зеленчуците купувам от местни производители и от BILLABulgaria. В BILLA  предлагат плодове и зеленчуци с гарантирано
    качество и вкус. Това е така не само заради подбраните сортове и семена, а и заради положените за тях грижи както от земеделските родни производители, така и от експертите на BILLA, които контролират качеството на продукцията от момента на засаждането до опаковането, транспорта и съхранението на плодовете и зеленчуците в магазините.
  • Пия много вода. Вече съм споделяла много пъти, че мога да стигна и до 5-6 литра дневно, особено лятото. Водата приемам на равни интервали от време. Никога не я приемам наведнъж, защото по този начин натоварвам бъбреците си, а и разширявам стомаха.
  • Чета етикети. Съдържанието на всяка една храна в опаковка е описано на етикет, който аз прочитам дословно, когато хвана даден продукт. Това ми отнема време, но аз обичам да пазарувам и да изследвам храната, която купувам за себе си и семейството си. Моят съвет е да избягвате списъци с твърде дълго съдържание или прекалено много Е-та.
  • Интересувам се от произхода на храната си. По – горе писах, че избирам храната си много прецизно. А моите любими места за пазаруване на храна и как съставям списък с продукти за седмично меню съм посочила в тази статия.

 

 

Точките, които мога да опиша са много, но ще оставя няколко и за последващи статии, защото времето ме притиска, а и винаги пропускам нещо, мислейки за хиляди неща. Простете.

 

Рецептата, която ви споделям днес е за крем брюле с царевица. Ако разполагате със злоядо дете, на което искате да „пробутате“ царевица, то тази рецепта е точно за вас. За вас е и ако искате да приготвите нещо лесно, бързо и вкусно.

И както са написали от BILLA Bulgaria в брошурата си: „Не всяка царевица е сладка царевица.“ Има защо. Тази се оказа доооста сладка, което допринесе и за използването на по – малко кокосова захар в кремчето.

Царевицата, която използвах е от BILLA градини. Тя има зелени листа, кратко време на обработка, млечни зърна и сладък вкус. А и още нещо важно! Знам от къде идва – градините на Георги Траков в с. Милево. Защото от българското по – хубаво няма.

 

Продукти:

4 кочана царевица

500 милилитра бадемово мляко

50 грама кокосова захар

1 чаена лъжичка цейлонска канела

3 яйца

 

 

Приготвяне:

Обелете царевицата и я подредете в малка касерола.

На дъното на касеролата сложете от свежите й листа.

Варете до готовност, а след това я оставете да изстине.

Оберете зрънцата с помощта на остър нож.

Сложете ги в блендер заедно с останалите продукти и блендирайте до
получаване на хомогенна смес.

Прецедете сместа през цедка, за да може да отстраните излишните люспи,
а по този начин ще получите и гладък крем брюле.

Разпределете сместа в подходящи огнеупорни купички.

Печете на средно ниво в предварително загрята на 200 градуса фурна.

Печенето отнема около 30 минути. След това изключете фурната,
открехнете вратичката и оставете купичките вътре, за да изстинат.

След това прехвърлете в хладилник.

Не е нужно да се поръсва със захар, а след това да се обгаря, както при
класическия крем брюле, защото както виждате по снимките, се образува хрупкава
коричка.

Приятен апетит!

Тази статия е в сътрудничество с BILLA Bulgaria.