Още щом Йоли публикува рецептата си, идеята ми допадна много и реших да експериментирам и приготвя в кето вариант. Нещо подобно съм приготвяла преди време и през годините го повтарям, но не се бях сетила да разделя тестото на две и плънката да остане в средата. Йоли е вдъхновение!
Тя съветва да не печем сладкиша по – дълго време, независимо, че кремът е още мек. Като изстине стяга напълно. След като го извадите от фурната сложете формата в друга тава, тъй като по време на охлаждане се оттича част от водата на маскарпонето.
При мен не е оттичала вода, може би зависи от маскарпонето и качеството му. След време като го приготвя и с друг вид маскарпоне (когато реша да сменя любимото вкъщи), ще дам отзиви дали се е оттичала вода.
Приготвих рецептата на Йоли в кето вариант, защото си имах компания за изяждането му. Е, не че и сама нямаше да си го хапна – толкова е вкусен. Ако не се храните кето или нисковъглехидратно, можете да погледнете рецептата в сайта на Йоли, която е в нормален, въглехидратен вариант.
Рецептата е адаптирана от тук.
Продукти:
За тестото:
100 грама бадемово брашно
50 грама брашно от лупина
70 грама краве масло, нарязано на кубчета
Настъргана кора от един лимон
50 грама бленд стевия и еритритол
За пълнежа:
200 грама маскарпоне
50 грама еритритол
2 жълтъка
100 грама ягоди
Приготвяне:
В купа сложете бадемовото брашно, еритритола и лимоновата кора.
Добавете маслото и стрийте всичко на фини трохи. При нужда капнете малко вода и намачкайте с пръсти, докато получите влажни трохи. Половината от трохите изсипете в кръгла форма, постлана с хартия за печене. Притиснете ги с ръка, за да прилепнат една в друга и оформете основа.
Разбийте заедно маскарпонето, еритритола и жълтъците. Изсипете крема върху маслената основа. Върху него наредете ягодите, нарязани на едро. Поръсете останалите трохи.
Изпечете сладкиша за около 40 минути в предварително загрята на 180 градуса фурна. Оставете го да изстине напълно преди да го отрежете.
Поднесете с пресни ягоди.
Приятен апетит!