Опитвам се да спра да се надпреварвам с времето, за това си давам малки почивки. През една от „почивките“, сътворих тези козунаци и руло, които ви показвам. 
Преди няколко дни направих традиционен козунак по тази рецепта. Получи се много добър, за това реших да повторя, като този път направя козуначено руло. Рулото има богат златист аромат на горена захар. Козуначеното руло е едно от най – вкусните разновидности на козунак, като плънката може да бъде всевъзможна.
По стечение на обстоятелствата за Великден няма да сме в България, а доста далеч, на място, където не се празнува Възкресението Христово. 
За това боядисах яйца на Лазаровден, а козунаци правя поне веднъж седмично още от февруари насам. Това са последните козуначени вкусотии, които правя преди празника, като си обещавам да продължа с експериментите и след него.

Заглавието на публикацията е доста дълго, защото включва няколко рецепти в едно, а за да е по – изчерпателно, реших, че трябва да прочетете за какво иде реч, още в началото. Тайната на добрия козунак е хубавото брашно, добавянето на мазнината на части и желанието с което го месите!
Има естествено няколко тънкости при замесването и оформянето на козунака. До някои от тях сигурно сте стигнали и сами, но вероятно публикацията се чете и от хора, които за първи път ще правят козунак, за това ще споделя своя опит.

При месенето не е толкова важно да се бие тестото 100 пъти както бабите ни са го правили едно време. Тестото трябва да се разтегля и събира, премесва и отново, и отново. Ръцете ви през цялото време трябва да са добре намаслени. Тестото само ще ви подскаже дали „иска“ или не още мазнина. Като споменах мазнината, добре е да използвате смес. Тоест – два вида мазнина. Слънчогледово олио + Краве масло, Слънчогледово олио + Свинска мас, Свинска мас + Краве масло, а може и от трите – Слънчогледово олио + Свинска мас + Краве масло. 
При оформянето на вече втасалото тесто е много важно да усуквате тестото. Правете фитили, оформете на топка, отново оформете фитили, сложете плънка и отново оформете фитил. Вече готовия фитил оплетете на плитка, като добавите още два или три, в зависимост от типа плитка, която искате да плетете. Извода е – усуквайте тестото!

Ако желаете да направите по – светли козунаци, то намажете ги с белтък и прясно мляко, а ако желаете козунаците да станат една идея по – тъмни, намажете ги с жълтък и прясно мляко. Обобщено: за по – светли козунаци използвайте белтък, за по – тъмни – жълтък. Ако искате да направите шарени козунаци – използвайте белтък и жълтък. 

За поръска на козунака, може да използвате един куп продукти- кристална бяла захар, тръстикова кафява захар, небет шекер, филирани бадеми, сусамено семе, слънчогледово семе, маково семе, смлени орeхи и прочие.

А ето и рецептата за традиционен козунак, който направих с любезното съдействие и подкрепа на Светлана. Светлето е взаимствала рецептата от Мимито, така че отправям специални благодарности и към двете. Благодаря й от все сърце – получиха се страхотни козунаци и руло. Без препоръките и напътсвията трудно щях да се справя. 

Многото четене на информация също ми помогна. За това – четете! Чрез четенето може само да спечелите. Колкото повече четете, толкова повече ще знаете, а колкото повече знаете, толкова повече способностите ви ще се увеличават.

                                                                                                                                                                  
Рецептата е адаптирана от тук

Продукти:


1 кг бяло брашно
250 мл прясно мляко, топло
6 яйца
300 гр захар + 1 с.л. захар
50 мл вода
125 гр краве масло, стопено
125 мл слънчогледово олио
кората от 1 лимон, настъргана
40 гр прясна мая


за плънката:


червени боровинки, сушени
лимонови корички
400 гр шипков мармалад на калъп


за намазване и поръсване:


2 с.л. прясно мляко
1 белтък
захар



Приготвяне:

Разтворете маята в прясното мляко и добавете 1 сл. захар и 2 -3 с.л. брашно. 
Разбъркайте и оставете така за 20 минути, докато маята се активира.
Сложете водата при захарта и разтопете на бавен огън. Оставете да изстине.
Разбийте яйцата и прибавете изстиналия захарен сироп. Разбъркайте.
Смесете маслото и олиото. Разбъркайте.
Пресейте брашното и направете кладенче в средата, изсипете сместа от яйцата и захарта, настърганата кора лимон, сместа с активираната мая и малко от мазнината. Замесете меко тесто, като постоянно добавяйте по малко мазнина. Не слагайте мазнината на веднъж! Винаги я слагайте на части! Оставете да втаса за час, час и половина. 


Премесете, като добавите още мазнина. Месете продължително време с издърпване и усукване на тестото. Оставете да си почине 20 минути. 
Разделете тестото на три еднакви топки. От двете топки, направете два козунака, а от третата – руло. 
Разтеглете топката тесто на тънко, като сте я намазали обилно с мазнина. Намажете внимателно кората тесто с шипков мармалад и навийте на руло. Срежете рулото през средата по дължина. Усучета внимателно, така че да се виждат гънките и ефекта от тях да е подчертан. Прехвърлете в тава, покрита с хартия за печене и оставете да втаса.


Другите две топки разделете на шест по – малки. Всяка топка на по три. 
Разтеглете всяка малка топка на дълъг фитил и притеснете, така че да се сплеска. Сложете червени боровинки и корични от лимон. Захлупете на две и усучете. 
Това повторете с останалите топки тесто. 
От три фитила оплетете плитка и прехвърлете в кексова форма, като сте намазали предварително формата с мазнина.
Оставете да втасат за около един час на стайна температура. Ако искате да подсилите процеса, пуснете фурната на 50 градуса и сложете козунаците в нея за около 40 минути. 


След като втасат, намажете ги внимателно с разбит белтък, смесен с прясно мляко. Поръсете със захар и печете на 175 -180 градуса с вентилатор за около 35 – 40 минути.
Проверете дали са се изпекли с дървен шиш. Не отворяйте фурната по време на печене, а едва в края, когато мислите, че са готови /около 40- тата минута/.
Извадете от фурната, внимателно отстранете от тавата, поставете ги на метални скари и покрийте с влажна хавлиена кърпа.
Приятен апетит!